MODERNÍ DESIGNOVÉ OBÁLKY PRO ABSOLVENTY NEJVĚTŠÍCH ČESKÝCH UNIVERZIT

Supervazby.cz je vedoucí společností v České republice, specializující se na podporu studentů vysokých škol v jejich závěrečném studijním úsilí. Kromě tradičních služeb, jako jsou korektury, konzultace a tisk vazeb pro diplomové a bakalářské práce, představili inovativní grafické obálky. Tyto nové designy nabízejí studentům možnost odlišit se od běžných a jednotvárných obálek a umožňují jim prezentovat své nejnáročnější dílo s hrdostí nejen obsahově, ale i vizuálně.

MISSION/CHALLENGE

Cílem bylo navrhnout kolekci atraktivních designových obálek, které okouzlí absolventy a posílí naši pozici na trhu tím, že zvýší prodeje v porovnání s konkurencí. S výjimečnými grafickými návrhy plánujeme také přilákat více návštěvníků na náš web a tím pádem zvýšit zájem také o další doplňkové služby, které nabízíme.

OUTCOME

Od zveřejnění kolekce se nové vazby na webu dostaly na přední místa v kategorii „designové obálky“. Vzhledem k jejich úspěchu jsme některé designy adaptovali aby vyhovovaly i širšímu publikum mimo primární školy, supervazby tak kolekci mohou rozšířit i na německý trh. Očekává se, že hlavní marketingový dopad navíc nastane s příchodem dalších ročníků studentů, které inovativní designy oslovily. Pokud se Supervazbám podaří udržet jejich zájem, mohou je považovat za své budoucí zákazníky. Hlavní marketingový efekt se navíc očekává až s dalšími ročníky, které jsme moderními designy oslovili. Pokud se Supervazbám podaří udržet pozornost těchto mladších studentů, stanou se jejich budoucími zákazníky.

CLIENT

Supervazby.cz

SCOPE OF PROJECT

Product design/book cover

ROK

2022/2023

REFERENCE

Hledala jsem grafika, který pozorně vyslechne naši představu a splní jí, ale zároveň do práce vloží vlastní nápad a nechá v tom kousek ze sebe. A přesně tyhle dva požadavky Lukáš splnil naprosto na výbornou.

LUCIE MORÁVKOVÁ

Projektová manažerka

Seriózní téma
v moderním stylu

Cílem bylo navrhnout sérii designů obálek pro diplomové a bakalářské práce, které by reflektovaly motivy vybraných vysokých škol. Tyto designy měly nejen zaujmout studenta svým moderním a originálním vzhledem, ale také působit dostatečně elegantně, aby vyjadřovaly vážnost a serióznost akademického tématu.

Průzkum mezi
studenty

Před zahájením projektu jsem vytvořil anketu a distribuoval ji přes streamovací platformu Twitch, kde je dominantní skupinou sledující ve věku 18-25 let. Anketa se soustředila na dvě klíčová témata: preferovaný vzhled obálek a jejich aktuální využití.

Výsledky byly poměrně jasné: většina respondentů uvedla, že po obhajobě práce již obálku prakticky nevyužijí. Po krátkém období sdílení s rodinou a přáteli, bývá nejvyšším vrcholem fotka na sociálních sítích a několik srdíček z ní. Práce pak často končí zapomenuta mezi starými učebnicemi nebo, v lepším případě, na poličce vedle oblíbené knihy a sněžítka z dovolené.

Jak dát
obálkám život

Mým záměrem nebylo jen vytvořit design, který udělá radost rodině či skvěle vypadá na instagramu. Hlavně jsem chtěl, aby studenti neukládali svou práci do zapomenutého koutu skříně. Chtěl jsem, aby vnímali svou diplomovou práci jako vizuálně atraktivní kousek, který si rádi postaví na viditelné místo v pokoji. Aby alespoň jednou za rok její stránky prolistovali, což by představovalo značný nárust oproti současnému stavu, jak ukázala anketa.

S touto vizí jsem navrhoval obálky téměř jako postery, které by vypadaly dobře i kdyby si je člověk přibil na zeď. Zaměřil jsem se na minimalistický a elegantní styl, zdůrazňující geometrické tvary a čisté písmo, aby designy byly nadčasové a líbily se nejen v roce promoce, ale i dlouho poté.

Barva jako DNA designu

Jedním z klíčových bodů zadání bylo umožnit flexibilní změnu barev v závislosti na fakultě, pro kterou je deska určena.

Mým řešením bylo použít barvu příslušné fakulty jako podkladovou základní barvu desky. Doplnil se tak koncept minilalistického a čistého designu a dodal kontrast ke geometrickým tvarům a písmu.

Nejenže tato volba zaručuje snadné rozlišení mezi jednotlivými fakultami a odlišuje je od fádních klasických desek, ale má také hlubší psychologický význam.

Tento design nejen reprezentuje jednotlivé fakulty, ale také podvědomě spojuje práci studentů s barvami a aktivitami na kampusu. Přestože studenti mohou být součástí určité školy, jejich nezapomenutelné zážitky a emoce jsou často spojeny s fakultou a jejími barvami, které se objevují na akcích, sociálních sítích, visačkách a dalších reprezentativních prvcích. Proto jsem chtěl aby právě barva byla ten klíčový prvek, který nese DNA zážitků a emocí.

Fotky pro účel sociálních sítí jsou převzaty z veřejných profilů jednotlivých fakult MUNI.

Více než
jen obálka

Design obálek pro diplomové práce nesl v sobě výzvu spojit vizuální estetiku s emocionální hodnotou, kterou každý student vkládá do svého akademického úspěchu. Výsledné designy, které kombinují minimalistické prvky s barvami reprezentujícími jednotlivé fakulty, nejen vyjadřují individualitu a hrdost studentů, ale také přinášejí novou dimenzi tradičnímu způsobu prezentace akademické práce.

Přínos tohoto designového projektu je nejen v estetice, ale i v hlubší psychologické spojitosti, kterou studenti mohou navázat se svými vysokoškolskými zážitky a emoce. Osobně veřím, že svým přístupem a těmito kolekcemi supervazby nastaviliy nový standard pro prezentaci akademických prací a celkově přístupu ke studentům a doufám, že jsou tohle první vlaštovky, které budou inspirovat další instituce a společnosti k přehodnocení svého konvenčního přístupu a posílení vztahu mezi studentem a jeho akademickým dílem.